Hem arrow Artiklar arrow 2010-10-12 Holland - Sverige (EM-Kval) arrow Upplagt för supportermatch
Upplagt för supportermatch
Skrivet av Viktor Högberg   
2010-02-07
Image

Europas och kanske världens bästa supportrar ska göra upp en gång för alla. När kvallottningen till EM 2012 i Polen och Ukraina var över på söndagen stod det klart att Sverige ställs mot Holland i en på pappret ganska behaglig grupp. 


Grupp E:
Holland
Sverige
Finland
Ungern
Moldavien
San Marino

I samband med EM 2008 nominerades de svenska och holländska supportrarna till 2008 Fair-Play Award av FIFA – detta för supportrarnas fina uppträdande under slutspelet i alpländerna. När kvalet till 2012-års EM-slutspel lottades i Warszawa på söndagen stod det klart att de blågula och orangea supportrarna ska få en chans att avgöra vilka som egentligen är de bästa fansen. Sverige och Holland lottades båda in i grupp E och därmed drog säkerligen många blågula fans en lättnadens suck när det stod klart att vi slipper exempelvis tyskarna och spanjorerna. Läs mer om supporternomineringen här.

Faktum är att grupp E i stort sett måste ses som en drömgrupp för svensk del – både ur ett sportsligt och supportermässigt perspektiv. 



Holland:
EM 2004 slutade snöpligt för Sverige och nu är det revansch som gäller! Holland vann sin kvalgrupp till sommarens VM utan ett enda poängtapp, i matcher mot bland annat Norge och Skottland. Fixstjärnan och måltjuven Van Nistelrooy  börjar bli till åren och är numera klubbkompis med Marcus Berg i Hamburg.

Finland:
Sverige har bara förlorat en match mot Finland sedan 1982 – detta i de Nordiska Mästerskapen 2001. Finland har annars ställt till det för flera storlag under de senaste åren, exempelvis 1-1 borta mot Tyskland i senaste kvalet. Ur supporterperspektiv är Finland givetvis en riktig drömmotståndare. 



Moldavien:
Laget imponerade föga i kvalet till VM 2010 och slutade sist i sin grupp – efter Liectenstein. Sverige har mött Moldavien två gånger tidigare, båda gångerna i kvalet till VM i Japan/Sydkorea. Många är vi säkert som minns Henkes uppvisning i mötet på nationaldagen 2001 med sina fyra mål. I bortamötet var det Allbäck som blev hjälte sedan han blivit inbytt och gjort två matchavgörande mål på två minuter.

Ungern: Att Sverige haft problem med Ungern i kvalspel på 2000-talet råder det väl ingen tvekam het kring. Blågult har dock allt som oftast lyckats bärga tre poäng i såväl Solna som Budapest, med endast en förlust och en oavgjord match på de tio senaste mötena. Snälla Zlatan, kom tillbaka!

San Marino: Ett poängtapp här finns inte på kartan för svensk del. Vi har mött den lilla republiken två gånger tidigare – med 11-0 i målskillnad. Vem minns inte mediestormen efter matchen på Nya Ullevi 2003 när Ibrahimovic tog hand om straffsparken istället för den på förhand utsedda Kim Källström?  

Vad tycker du om lottningen? Diskutera här!
Senast uppdaterad ( 2010-03-16 )
 

Logga in

Annonser

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement


© 2010 CampSweden.se - Vi står upp för Sverige!
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
Hosted by ITVerkstan