Hem arrow Artiklar arrow 2009-06-06 Sverige - Danmark (VM-Kval) arrow Viken typ av fest är fotbollsfest?
Viken typ av fest är fotbollsfest?
Skrivet av Basse Asplund   
2009-06-03
När landslaget spelar och vi supportrar samlas brukar det bli en fantastisk fest, men jag ställer mig frågan, drivs många supportrar av kärleken till laget och sporten, eller till möjligheten att får supa?


Image


Jag kommer aldrig att glömma när jag skällde ut en ung kille under marschen i Berlin för att han hade en dyrgrip, biljetten, i sin hand men var så full att han troligtvis inte skulle minnas speciellt mycket.  Inte heller min utskällning. Många kommer säkert att tro efter denna artikel att jag är nykterist eller att jag inte tycker att man får dricka alls, men det vill jag säga direkt att det är fel. Självklart får man dricka och det gör också jag, men för mig är en landskamp och uppladdningen inför den en så enormt stor sak att jag inte kan dricka och vågar inte dricka för risken av att missa något.

Min kropp räknar ner till varje landskamp, jag kan nästa säga hur många dagar det är kvar till nästa match genom att ta pulsen på mig själv. Dagarna innan match går jag och spelar upp olika scenarior i mitt huvud hur matchen ska gå, hur tifot blir och hur trycket på läktaren kuliminerar. För mig är landskamper en enorm fest men för mig innebär det oftast en ganska nykter tillställning eftersom den upplevs bäst då anser jag.

Jag är visserligen uppväxt under Spola krökeneran men det här har inte med det att göra utan att jag inte förstår vad det är som gör att folk tänker ”det är fotbollsmatch, nu ska vi supa”. Det är slutsålt på lördag, det har det varit sen biljetterna släpptes i princip, och många som vill gå kan inte gå men jag vet att många, i alla fall för många, som ska gå ser inte fram emot matchen lika mycket som mot tillfället att få festa (läs kröka).

Som engagerad i Camp Sweden, är capo och jobbar mycket med tifot, så finns det en annan baksida av allt supande också. Det är enormt frustrerande när man allt jobb man lägger ner och pengar som CS lägger ut förstörs, delvis, av att folk inte kan följa instruktioner, inte har tålamod, inte kan vara tyst när man ska vara det eller har sagt att man ska hjälpa till men har sen supit så mycket att man glömmer bort sitt uppdrag. Vi alla där på läktaren drömmer nog om en klack som sjunger hela tiden, roliga och nya sånger, om tifon som är imponerande och en klack som andra pratar om. Tro mig, en sån klack består inte av folk som är fulla utan av folk som brinner för laget och för fotbollen. ”Nu tycker jag att Basse överdrier” finns det säkert folk som tänker, ”alla är faktiskt inte så fulla”. Nej det stämmer, de allra flest är inte en onyktra, men det krävs inte många för att det ska bli svårt att nå ut med information på samlingar, under matchen eller att få igång en ny sång.

För mig är matchen på lördag ett av de största ögonblicken sen EM förra året och jag kommer vilja minnas det, oavsett matchresultatet, och det gör att jag genom att jag väljer att inte dricka mer än att jag kan sjunga ”Den blomstertid nu kommer” eller ”Pippisången” utan att fundera på hur de går.

Vi ses på festen på lördag!
Senast uppdaterad ( 2009-06-03 )
 
< Föregående   Nästa >

Logga in

Annonser

Advertisement
Advertisement
Advertisement


© 2010 CampSweden.se - Vi står upp för Sverige!
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
Hosted by ITVerkstan